Natra mı? Nos mu ?

İkisi de aynı platformda çalışan aynı veri yapısına sahip programlardır. Temelde aynı özelliklere sahip olmalarına rağmen NATRA yedek parça, NOS ise oto servis çözümü sunar.

Farklı ihtiyaç ve bütçelere göre farklı çözümler mevcut mu ?

Evet. Ekonomik seviyede bir ürünle başlangıç yapıp, firmanız büyüdükçe, ihtiyaçlar arttıkça üst versiyonlara geçebilirsiniz. Bu sayede hem mevcut yatırımı, hem mevcut verilerinizi ve en önemlisi alışkanlıklarınızı korumuş olacaksınız.

Eski programdan veriler aktarılabilir mi ?

Bu aslında ağırlıklı eski programdan ne ölçüde veri alınabildiği ile orantılıdır. Ama genelde, cari kartlar, stok kartları ve bunlara ait devir bakiyeleri excel ortamında alınır ve ürünlerimizin özel aktarım özellikleri sayesinde kolayca transfer edilir.

Programa geçiş ne kadar sürer ?

Oldukça yüksek cirolu, 10 dan fazla kullanıcısı olan firmaların bir gecede geçiş yapabildiğine çokça şahit olduk. Temel operasyonların kullanımı 1-2 saatlik eğitimler yeterlidir. Tüm fonksiyonları ile programın detaylı kullanımı aylar süren karşılıklı çalışmalar gerektirebilir.

Arayüz ve kullanım kolay mı ?

Bizler bu konuda objektif olamayacağımız için , hemen her yeni geçişte özellikle meslek hayatlarında 3-4 farklı program kullanmış kişilerin fikirlerini sorduk. Çok detay ve çok fazla parametrik yapı beraberinde karmaşıklaşma problemi getirme riski doğurur. Ancak şu ana kadar aldığımız cevap kolay hatta çok kolay oldu.

Uzaktan bağlanmak mümkün mü?

Evet hatta bu özelliği kullanan müşteri sayımız her geçen gün artmakta. Sistem üzerinde yapılacak ayarlar ile , internetin olduğu her ortamda bilgisayarınızı ofiste çalışıyormuşçasına kullanabilirsiniz.

Cep telefonu veya tabletten bilgilerime ulaşabilir miyim ?

Son yıllarda geliştirmiş olduğumuz bir rapor modülü ile tarayıcı üzerinden verilerinize ulaşabilir, rapor alabilir veya mail atabilirsiniz.

Genel muhasebe ve e- fatura, e- defter modülleri mevcut mu ?

Evet ve her geçen gün bu konuda da kullanıcı sayımız artmakta. Sektörel çözümler de sunsak altyapı tam bir ERP olduğundan dolayı bu konuda hiçbir eksiklik ya da sorun yaşanmamaktadır.

Kaç adet stok açabilirim, performans etkilenir mi ?

Bu konuda bir sınırlama yoktur. Hatta çalıştıkları birkaç farklı markanın fiyat listelerini yüklemeleri sonucunda 700 bin, 800 bin stok kartına ulaşan müşterilere bile şahit olduk.
Doğal olarak bu denli stok sayısı program içerisinde özellikle gelişmiş ürün arattırma fonksiyonu kullanıldığında bir miktar yavaşlamaya neden olmaktadır. Kullandığımız veri tabanı ve teknikler sayesinde bu konuda da en iyilerden olduğumuzu iddia edebiliriz.

Excel üzerinde gelen fiyatlar ya da yeni stok güncellemeleri aktarımı mümkün mü ?

Bu konu le ilgili özel aktarım modülümüz bulunmaktadır. Bu sayede kolonları eşleştirir ve aktarım kolaylıkla yapılabilir. Hatta bu aktarım bir şablon olarak da saklanabilir ve sonrasında sadece birkaç tuş işlem gerçekleştirilebilir.

Stoklar azaldığında program otomatik olarak uyarır mı ?

Her ürüne ait minumum ve optimal miktarlar tanımlayabilirsiniz. Stok minumum altına düştüğünde program otomatik olarak sizi uyaracaktır. Hatta bugün biten ürünler, dün biten ürünler, 1 hafta önce biten ürünler gibi bu listeyi ayrı ayrı alabileceğiniz gibi , program bu listeyi satın alma siparişine de tek tuşla çevirecektir. Üstelik kritiğe düşmüş olan bir ürün eğer tedarikçi firmaya sipariş geçilmiş ise ürün depoya girmemiş olsa bile bu listeden kalkacaktır.

Maliyet ve karlılık raporları alınabilir mi ?

Son Alış, FİFO , ağırlıklı ortalama ve benzeri gibi seçeceğiniz maliyet tipine göre stoklarınızı değerleyebilir. Kalan stok tutarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca her kesilen fatura ,hatta fatura içinde ürünlerin detayında karlılık analizleri çıkarılabilir.

Stok sayım işlemi nasıl gerçekleşiyor ?

Program içinde stok sayım adında ayrı bir modül bulunmaktadır. Direkt buraya sayım sonuçları girilebileceği gibi , online el terminali ile anında işlemler buraya entegre edilmesi mümkündür. İstenirse excel dosyasından stok sayım girişi evrağı da otomatik oluşturulabilir.
Örneğin 5000 kayıtlı stok var ancak bunların 3000 tanesi şu anda mevcut ve sayılmış olsun. Geri kalan 2000 adet ürünün işlem görmüş , ancak depoda fiziki olarak bulunamadığını varsayalım. Stok sayım evrağına “sayılmayanlara sıfır ata” dendiğinde program otomatik olarak bu ürünlere 0 atayacaktır.
Sayım işlemi bittikten sonra bu evrak saklanır. İstenirse de “sayım-bilgisayar fark raporu” alınabilir. Farklı veren ürünler raporlanabilir.
En son yapılacak işlem ise “stoğa işle” butonunu tıklamak olacaktır. Bu durumda program mevcut stoğa artı ye de eksi “sayım sonucu” açıklamalı hareketler işleyerek mevcut stok miktarını olması gereken sayım sonucuna eşitler.

Perakende işi, depo geniş alan veya birkaç katlı bina. Müşteri kasa önünde ürün bekler iken ürünün en hızlı nasıl hazırlanmasını sağlanır?

Bu iş için geliştirdiğimiz mobil uygulama ve program eklentisi sayesinde bu konu sorun olmaktan çıkmıştır. Söyle ki ;
Satış personeli perakende satış fişi yerine, ona çok benzer perakende satış siparişi modülü kullanır. Bu modülün de ekran üzerinde tahsilat yapma fonksiyonu mevcuttur.
Her bölge ya da kattan sorumlu depo personeline bir adet el terminali tanımlanır.
Satış personelinin evrağa girdiği ürün hangi depo sorumlusunun alanında ise onun terminali sesli uyarı vermeye başlar ve ikiye bölünmüş ekranında üstte hazırlanacaklar olarak listelenir.
Depo personeli el terminalinden raf kodunu okur ve ilgili rafa giderek ürünü okutur.
Ürün doğru ürün ise okutulduğu adet kadar hazırlanmış durumuna geçer. Herhangi bir nedenle rafa yanlış ürün konulmuş olması halinde , terminal okuma ve uyuşmama halinde sesle alarm verecektir.
Bu sayede ek olarak telefon ya da bazı yerlerde gördüğümüz what’s up haberleşmesine gerek kalmadan hatasız ve hızlı ürün teslimatı sağlanmış olur.

Farklı kullanıcılara ,farklı şifre ve yetkilendirme mümkün müdür ?

Bu konuda da oldukça gelişmiş özelliklere sahip olduğumuzu iddia edebiliriz.
Klasik olarak her kullanıcıya farklı şifre tanımlamaktan öte ; her kullanıcıya her menü başlığı altında “izleme-yeni kayıt- düzenleme-silme” haklarından bir ya da bir kaçı ayrı ayrı tanımlanabilir. Ek olarak müşteri temsilcisi kodları ile kullanıcı kodu eşleştirilerek , müşteri temsilcisinin sadece kendi carilerine ulaşması sağlanabilir. Üzerinde düzeltme yapılan kayıtlar, yöneticiye farklı renkte gösterilebilir. Hatta “yetki kodu” adında her kayıt için verilebilen bir numara değiştirilerek , bir sepet içinden sadece belli kayıtların belli kişilere görünür ya da görünmez olması sağlanabilir.

Nasıl Destek Alabilirim ?

Telefonla, E-posta yolu  ya da Tweeter üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Programı Nasıl Kurabilirim ?

Kurulum için iletisim@natracar.com adresine e-posta yolu ile iletebilirsiniz. Ayrıca destek talebi için 0216 295 09 09 nolu telefon nolarından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Demo Sürümde Kısıtlama Var mıdır?

Demo sürüm kullanılmaya başlanmasından itibaren 40 defa programa giriş yapma hakkınız mevcuttur. Program kullanımı sırasında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Demo sürümü bittiğinde lisans aldığınız takdirde program kullanımına devam edebilirsiniz. Girilen veriler kaybolmaz.

Barkod Modülü Program İçerisinde Mevcut Mu?

Barkod okuyucu ve yazıcı cihazları ile birebir entegrasyon sağlanmaktadır. Ek İşlemler / Barkod Etiket Basımı / veya alış – satış faturası üzerinde sağ tıklayıp “Barkod Etiketi Oluştur”seçeneği ile barkod etiketi yazdırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Barkod etiketleri üzerine kendi barkod bilgilerinizi de basabilirsiniz.

Programlar İçerisinde Kayıt Sınırı Var Mı?

Programımızda stok, cari ve diğer alanlara data girişlerinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Temel ve profesyonel versiyonlarımızın her ikisinde de data kaydı farklı başlıklarda sınırlama olmadan gerçekleştirilebilir.

Programınız Hazır Paket Program Mı?

Programımız hazır paket program olarak müşterilerimize sunulmaktadır. Zaman için gelişen isteklere bağlı olarak talepler değerlendirilmektedir. Sistem yapısına olumlu katkı sağlayacak talepler geliştirme planlarına uygun olarak tamamlanmaktadır.

Programlar Web Tabanlı Olarak Çalışır Mı?

Web tabanlı sistem ile entegre olarak çalışmaktadır. İstenilen noktadan cep telefonları ve tabletler ile iş akışlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca terminal – server alt yapısı ile nerde olursanız olun server üzerine uzak masaüstü bağlanarak veya statik ip ve port yönlendirme yöntemi ile kullanabilirsiniz.

Yazılımlarınız 32 Bit ve 64 Bit İle Çalışıyor Mu?

Yazılımlarımız Windows 2000 sonrasındaki bütün işletim sistemlerinde ve ayrıca 32 bit, 64 bit işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Yazılımlarımız Windows tabanında çalışır ve uyumluluk sorunu yaşatmamaktadır.

Yazılımda Hangi Veri Tabanı Kullanılmaktadır?

Yazılımlarımız MySQL veri tabanını kullanmaktadır. Server 2000 olmak üzere , 2005, 2008, 2008R2 ve 2012 versiyonlarında 32 bit ve 64 bit olarak çalışabilmektedir. Microsoft güvencesi altında firma datalarınızı güvenle saklayabilirsiniz.

Farklı ihtiyaç ve bütçelere göre farklı çözümler mevcut mu ?

Ekonomik seviyede bir ürünle başlangıç yapıp, firmanız büyüdükçe, ihtiyaçlar arttıkça üst versiyonlara geçebilirsiniz. Bu sayede hem mevcut yatırımı, hem mevcut verilerinizi ve en önemlisi alışkanlıklarınızı korumuş olacaksınız.

Eski programdan veriler aktarılabilir mi ?

Datalarınızı önceki programınızdan alabildiğiniz ölçüde “Natra” veya “Nos Garage System” programlarımızın içerisine excel üzerinden aktarım gerçekleştirebiliriz. Aktarım yapacağınız excel dosyası yolunu seçtikten sonra aktarmak istediğiniz alanların “Aktar” kutularını işaretleyerek excel sutununu belirleyiniz. Gerekli işaretlemeleri yaptıktan sonra “Aktar” butonuna basınız.

Programa geçiş ne kadar sürer ?

Temel operasyonların kullanımı 1-2 saatlik eğitimler yeterlidir. Tüm fonksiyonları ile programın detaylı kullanımı aylar süren karşılıklı çalışmalar gerektirebilir.

Arayüz ve kullanım kolay mı ?

“Kullanıcı Dostu” ekran yönetimi sayesinde ana menülere hızlı şekilde erişim sağlayıp datalarınızı güvenle işleyebilirsiniz.

Uzaktan bağlanmak mümkün mü?

Evet, bu özelliği kullanan müşteri sayımız her geçen gün artmakta. Sistem üzerinde yapılacak ayarlar ile , internetin olduğu her ortamda bilgisayarınızı ofiste çalışıyormuşçasına kullanabilirsiniz.

Genel muhasebe ve e- Fatura, e- Arşiv, e-Defter modülleri mevcut mu ?

Natra ve Nos Garage Pro System içerisinde e-Fatura Çözümleri;  e-Fatura Modülü (Dosya Transfer Çözümü), e- Arşiv ve e- Defter çözümleri olarak sunulmaktadır.

Kaç adet stok açabilirim, performans etkilenir mi ?

Sınırsız sayıda stok kartı ve cari kartı açabilirsiniz.

Excel üzerinde gelen fiyatlar ya da yeni stok güncellemeleri aktarımı mümkün mü ?

Bu konu le ilgili özel aktarım modülümüz bulunmaktadır. Bu sayede kolonları eşleştirir ve aktarım kolaylıkla yapılabilir. Hatta bu aktarım bir şablon olarak da saklanabilir ve sonrasında sadece birkaç tuş işlem gerçekleştirilebilir.

Stoklar azaldığında program otomatik olarak uyarır mı ?

Her ürüne ait minumum ve optimal miktarlar tanımlayabilirsiniz. Stok minumum altına düştüğünde program otomatik olarak sizi uyaracaktır. Hatta bugün biten ürünler, dün biten ürünler, 1 hafta önce biten ürünler gibi bu listeyi ayrı ayrı alabileceğiniz gibi , program bu listeyi satın alma siparişine de tek tuşla çevirecektir. Üstelik kritiğe düşmüş olan bir ürün eğer tedarikçi firmaya sipariş geçilmiş ise ürün depoya girmemiş olsa bile bu listeden kalkacaktır.

Maliyet ve karlılık raporları alınabilir mi ?

Son Alış, FİFO , ağırlıklı ortalama ve benzeri gibi seçeceğiniz maliyet tipine göre stoklarınızı değerleyebilir. Kalan stok tutarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca her kesilen fatura ,hatta fatura içinde ürünlerin detayında karlılık analizleri çıkarabilirsiniz.

Farklı kullanıcılara ,farklı şifre ve yetkilendirme mümkün müdür ?

her kullanıcıya her menü başlığı altında “izleme-yeni kayıt- düzenleme-silme” haklarından bir ya da bir kaçı ayrı ayrı tanımlanabilir. Ek olarak müşteri temsilcisi kodları ile kullanıcı kodu eşleştirilerek , müşteri temsilcisinin sadece kendi carilerine ulaşması sağlanabilir. Üzerinde düzeltme yapılan kayıtlar, yöneticiye farklı renkte gösterilebilir. Hatta “yetki kodu” adında her kayıt için verilebilen bir numara değiştirilerek , bir sepet içinden sadece belli kayıtların belli kişilere görünür ya da görünmez olması sağlanabilir.

Stok sayım işlemi nasıl gerçekleşiyor ?

Program içinde stok sayım adında ayrı bir modül bulunmaktadır. Direkt buraya sayım sonuçları girilebileceği gibi , online el terminali ile anında işlemler buraya entegre edilmesi mümkündür. İstenirse excel dosyasından stok sayım girişi evrağı da otomatik oluşturulabilir.
Örneğin 5000 kayıtlı stok var ancak bunların 3000 tanesi şu anda mevcut ve sayılmış olsun. Geri kalan 2000 adet ürünün işlem görmüş , ancak depoda fiziki olarak bulunamadığını varsayalım. Stok sayım evrağına “sayılmayanlara sıfır ata” dendiğinde program otomatik olarak bu ürünlere 0 atayacaktır.
Sayım işlemi bittikten sonra bu evrak saklanır. İstenirse de “sayım-bilgisayar fark raporu” alınabilir. Farklı veren ürünler raporlanabilir.
En son yapılacak işlem ise “stoğa işle” butonunu tıklamak olacaktır. Bu durumda program mevcut stoğa artı ye de eksi “sayım sonucu” açıklamalı hareketler işleyerek mevcut stok miktarını olması gereken sayım sonucuna eşitler.

Perakende işi, depo geniş alan veya birkaç katlı bina. Müşteri kasa önünde ürün bekler iken ürünün en hızlı nasıl hazırlanmasını sağlanır?

Bu iş için geliştirdiğimiz mobil uygulama ve program eklentisi sayesinde bu konu sorun olmaktan çıkmıştır. Söyle ki ;
Satış personeli perakende satış fişi yerine, ona çok benzer perakende satış siparişi modülü kullanır. Bu modülün de ekran üzerinde tahsilat yapma fonksiyonu mevcuttur.
Her bölge ya da kattan sorumlu depo personeline bir adet el terminali tanımlanır.
Satış personelinin evrağa girdiği ürün hangi depo sorumlusunun alanında ise onun terminali sesli uyarı vermeye başlar ve ikiye bölünmüş ekranında üstte hazırlanacaklar olarak listelenir.
Depo personeli el terminalinden raf kodunu okur ve ilgili rafa giderek ürünü okutur.
Ürün doğru ürün ise okutulduğu adet kadar hazırlanmış durumuna geçer. Herhangi bir nedenle rafa yanlış ürün konulmuş olması halinde , terminal okuma ve uyuşmama halinde sesle alarm verecektir.
Bu sayede ek olarak telefon ya da bazı yerlerde gördüğümüz what’s up haberleşmesine gerek kalmadan hatasız ve hızlı ürün teslimatı sağlanmış olur.

Bizi Arayın

Sorularınızı telefonla açıklamak daha kolay olabilir. Hafta içi 09:00 – 19:00 arası bizi arayabilirsiniz.
+90 (216) 295 09 09

Bize Yazın

Sorularınızı bize yazarak da iletebilirsiniz. Maillerinize 1 iş günü içerisinde cevap veriyoruz.
iletisim@natracar.com